Παράλληλο Πρόγραμμα

Απρίλιος 2010-Ιούνιος 2011

Όψεις της PhotoBiennale
Κατάστημα 1.025 (Είσοδος 1)-Εμπορικό Κέντρο Mediterranean Cosmos
(11ο χλμ. Εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Μουδανιών, Πυλαία)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 12.00-21.00, Σα 12.00-20.00
Διάρκεια: 16/05-31/07/11
Συνδιοργάνωση: Εμπορικό Κέντρο Mediterranean Cosmos, Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης
Συντονισμός: Epi-Direct

Ανάπτυξη (Βραβείο Pictet) – Christian Als, Edward Burtynsky, Stéphane Couturier, Mitch Epstein, Chris Jordan, Yeondoo Jung, Vera Lutter, Nyaba Leon Ouedraogo, Taryn Simon, Thomas Struth, Guy Tillim, Michael Wolf
Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης
(Αποθήκη Α’, Λιμάνι, τηλ. 2310.566.716)
Ώρες λειτουργίας: Τρ, Τε, Πε, Κυ 11.00-19.00, Πα-Σα 11.00-21.00
Διάρκεια: 06/05-02/06/11

Μικρές διαδρομές στη Μέση Ανατολή – Bruna Biamino, Δημήτρης Κοιλαλούς, Πάρις Πετρίδης, Γιάννης Χατζηασλάνης
Περίπτερο 15
(εγκαταστάσεις Helexpo)
Διάρκεια: 05-08/05/11
Στο πλαίσιο της 8ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης και του Προγράμματος «Θεσσαλονίκη, Σταυροδρόμι Πολιτισμών του ΥΠ.ΠΟ.Τ.

Μορφές και Σκιές από το Θέατρο – Κώστας Ορδόλης
Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης
(25ης Μαρτίου & Παραλίας, τηλ.2310.895.938)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Σα 10.00-18.00
Διάρκεια: 30/04-05/09/11, Εγκαίνια: 30/04, 19.00
Συνδιοργάνωση: Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, ΜΦΘ
Με την υποστήριξη: Εκδόσεις Άγρα, Φεστιβάλ Αθηνών

Τόποι-PhotoBiennale-Sites
Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης
(Αποθήκη Α’, Λιμάνι, τηλ. 2310 566.716)
Διάρκεια: 24/11/10-26/04/11

Mishmash ou la confusion – Το μπέρδεμα – Christian Carez (BE)
Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης (Αγ. Μηνά 13, τηλ. 2310.250.406)
Ώρες λειτουργίας: Κυ, Τρ & Πα: 11.00-14.00, Τε & Πε: 11.00-14.00 και 17.00-20.00
Διάρκεια: 13-29/04/11 (Α΄ κύκλος παρουσίασης), 19/08-15/09/11 (Β’ κύκλος παρουσίασης), Εγκαίνια: 13/04, 19.00
Συνδιοργάνωση: Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης, Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης, ΜΦΘ
Με την υποστήριξη: Wallonie-Bruxelles International

Το μεγαλείο της Φύσης: Έντομα και Φυτά – Gilles Mermet (FR)
Φουαγιέ Δημαρχιακού Μεγάρου Δήμου Θεσσαλονίκης (Βασ. Γεωργίου 1, τηλ. 2310.877.777)
Διάρκεια: 22/03-10/04/11, Εγκαίνια: 22/03, 13.00
Συνδιοργάνωση: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, Δήμος Θεσσαλονίκης, ΜΦΘ
Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ ΓεωΣυναντήσεις

Σκηνές και Ίχνη μιας πτώσης. Το Τείχος του Βερολίνου με το φακό των φωτογράφων
Ινστιτούτο Γκαίτε (Βασ. Όλγας 66, τηλ. 2310.889.610)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 10.00-14.00 & 17.00-21.00
Διάρκεια: 11/11/10-30/01/11

Τόποι: Άγονοι. Δύο Φιλανδοί φωτογράφοι Kari Soinio (FIN), Harri Palviranta (FIN)
Αίθουσα Τέχνης-Δημαρχείο Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125, τηλ. 2310 671.100)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 09.00-15.00
Διάρκεια: 27/09-16/10/10 Εγκαίνια: 27/09, 20.30
Διοργάνωση: Φωτογραφικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

EU Women / Femmes Européennes Michel Auer (CH), Antoine d’Agata (FR), Eugen Bavcar (SI), Silva Bingaz (TR), Lazare Boghossian (AM), Véronique Bourgoin (FR), Rainer Iglar (AT), Mat Jacob (FR), Martin Kippenberger (DE), Nina Korhonen (FI), Charlet Kugel (CS), Anne Lefebvre (BE), Jean-Louis Leibovitch (FR), Hubert Sauper (AT), Elfie Semotan (AT), Juli Susin (RU), Miroslav Tichy (CS), Χρυσούλα Μαμόγλου (GR) κ.ά.
Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (Λ. Στρατού 2Α, τηλ. 2310 821.231)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 11.00-13.00, 18.00-21.00, Σα 11.00-13.00
Διάρκεια: 09/06- 17/07/10 Εγκαίνια: 09/06, 20.00
Συνδιοργάνωση: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης / Atelier Reflexe / ΜΦΘ

Time Within Us Χριστίνα Δημητριάδη, Στράτος Καλαφάτης, Πάνος Κοκκινιάς, Γιώργος Κορδάκης, Πάρις Πετρίδης (GR), Deniz Açikalin, Berk Bilgin, Burcu Göknar, Tolga Özgal, Yusuf Sevinçli (TR), Petr Lovigin, Ivan Mikhailov, Tim Parchikov, Natasha Pavlovskaya, Georgy Pervov (RU)
Επιμέλεια: Engin Özendes, Olga Sviblova, Βαγγέλης Ιωακειμίδης
Παραγωγή: Moscow House of Photography
Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (Εγνατίας 154, εντός ΔΕΘ, τηλ.2310 240.002)
Ώρες λειτουργίας: Τρ, Πε, Σα 10.00-18.00, Τε 10.00-22.00, Πα 10.00-19.00, Κυ 11.00-15.00
Διάρκεια: 18/05-31/07/10 Εγκαίνια: 18/05, 20.00
Συνδιοργάνωση: Istanbul Museum of Modern Art (Istanbul Modern)/Moscow House of Photography/ΜΜΣΤ / ΜΦΘ

Έκθεση Φωτογραφιών Β’ Παγκοσμίου Πολέμου
Πολεμικό Μουσείο
(Γρηγορίου Λαμπράκη 4, τηλ.2310.249 803)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 9.00-14.00, Σα, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 17/05- 30/07/10 Εγκαίνια: 17/05, 19.00
Σε συνεργασία με την ΕΔΙΑ Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας
Υποστήριξη: Γενικού Προξενείου της Ρωσικής Ομοσπονδίας, Θεσσαλονίκη
Συνδιοργάνωση: Πολεμικό Μουσείο/Σ.Φ.Ε.Ι./Σύλλογος ελληνο-ρωσικής φιλίας, Ρωσικό Κέντρο Θεσσαλονίκης/ΜΦΘ

Τόπος Θεσσαλονίκη Άννα Γαλανού, Γεώργιος Γκιζάρης, Δημήτρης Ζωγράφος, Βίκυ Μαρία Ιωάννου, Στέλιος Καραθεοδώρου, Γιώργος Κασαπίδης, Ελπίδα Κατσίκα, Κώστας Κίτσος, Παναγιώτης Κουπατσάρης, Πέτρος Κοτζαμπάσης, Ανδρέας Κρομυδάς, Σταύρος Νταγιούκλας, Παναγιώτης Οικονομίδης, Προκόπης Ορφανός, Χριστίνα Παπαφράγκου, Χριστίνα Παρασκευοπούλου-Παναγιώτης Μαδέμλης, Ελευθέριος Πλαβός, Δημήτρης Ρίζος, Σταύρος Σταματίου, Θάνος Σιώζος, Τάσος Χίου (GR)
Επιμέλεια: Βασίλης Καρκατσέλης
Αλατζά Ιμαρέτ (Κασσάνδρου 91-93, τηλ. 2310 278.587)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00, Σα 18.00-21.00, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 26/04-06/05/10 Εγκαίνια: 26/04, 19.00
Συνδιοργάνωση: Δημοτική Κίνηση «Θεσσαλονίκη των Πολιτών και της Οικολογίας» / Φωτογραφικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

Έκθεση 4ο Photoday 190 συμμετέχοντες
Stereosis (Ζεύξιδος 3, τηλ. 2310 250.223)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Σα 10.00-19.00
Διάρκεια: 25/04-30/05/10 Εγκαίνια: 25/04, 22.30
Διοργάνωση: Stereosis

Μετα-Θέσις ΙΙ Brenner Wolfgang (DE), Katerina Mistal (SE), Boris Németh (SK), Nikolas Smirnov (IL), Ευθύμης Μουρατίδης, Θανάσης Ράπτης – video, εγκατάσταση (GR)
Επιμέλεια: Μαρία Κενανίδου
Αίθουσα Τέχνης του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Πολίχνης (Ελπίδος 33, Πολίχνη, τηλ. 2310 665.961)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 09.00-14.00, 17.00-21.00, Σα 10.00-13.00
Διάρκεια: 23/04-20/05/10 Εγκαίνια: 23/04, 20.00
Συνδιοργάνωση: Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου Πολίχνης / Φωτογραφικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

Imagine a new world Imola Balogh (HU), Vladimir Bazan (FR), Vincent Bitaud (FR), Alexander Boyd (UK), Sven Buschmeier (GE), Vincent Catala (FR), Ceslovas Cesnakevicius (LT), Olivier Fermariello (GE), Marina Filipovic (CR), Andreas Fragel (GE), Marcus Georg (GE), Salih Guler (TR), Daniel Halasz (HU), Erik Heinitz (GE), Alejandra De Rivas Hermosilla (SP), Quinn Jacobson (GE), Mathew Jonath (SW), Marija Kablytė (LT), Ariana Kanonenberg (GE), Dan Lavric (RO), Angelika Lindenbeck (GE), Rok Lipnik (SI), Salvatore Marrazzo (IT), James Naylor (GB), Attila Nyeki (HU), Reiner Riedler (AU), Simon Roberts (UK), Daniela Sultana (MA), Balázs Szabó (HU), Jakub Vlcek (CH), Ina Weißflog (GE), Katja Wittig (GE), Μηνάς Παπαδόπουλος (GR)
Διοργάνωση: Ευρωπαϊκή Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Θεσσαλονίκης (Γρ. Λαμπράκη & Κλεάνθους, τηλ. 2310 425.531)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00, Σα 18.00-21.00, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 20/04-09/05/10 Εγκαίνια: 28/04, 20.00
Σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Θεσσαλονίκης και τη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης

Panorama Theme by Themocracy