Κεντρικό Πρόγραμμα

Οι εκθέσεις του Κεντρικού Προγράμματος της PhotoBiennale πραγματοποιήθηκαν το διάστημα
Απρίλιος 2010-Απρίλιος 2011

Άγιο Όρος. Ένας τόπος κατάληξης Tomasz Mościcki (PL)
Επιμέλεια έκθεσης: Νίνα Κασσιανού
Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού (Λεωφ. Στρατού 2, τηλ. 2313 306.400)
Ώρες λειτουργίας: Δε 10.30-17.00, Τρ-Πα 08.30-15.00
Διάρκεια: 01/11/10-31/03/11
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Πολωνικής Δημοκρατίας

Πάρνηθα Έκτωρ Δημησιάνος (GR)
Μύλος (Πολυχώρος Μύλος, Ανδρέου Γεωργίου 56, τηλ. 2310 551.836)
Ώρες λειτουργίας: Δε 09.00-14.00, Τρ-Πα 09.00-14.00, 18.00-21.00, Σα-Κυ 10.00-21.00
Διάρκεια: 24/10/10-15/01/11
Με την υποστήριξη της Γκαλερί Donopoulos International Fine Arts

Muslim world caught: between imaginary and reality Στεφανία Μιζάρα (GR), Anita Andrzejewska (PO), Susan Hefuna (DE-EG), Robert Holden (FR), Pier Giorgio Lomascolo (IT-SP), Alp Sime (TR)
Επιμέλεια έκθεσης: Νίνα Κασσιανού
Συνεδριακό Κέντρο Τράπεζας Πειραιώς (Κατούνη 12-14, τηλ. 2310 385.661)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00
Διάρκεια: 10/09-10/10/10 Εγκαίνια: 10/09, 20.30
Συνδιοργάνωση: Γκαλερί Μ55 projects / ΜΦΘ

Transvoid Roderik Henderson – Jasper Frenken (NL)
Donopoulos International Fine Arts (Πολυχώρος Μύλος, Ανδρέου Γεωργίου 56, τηλ. 2310 552.633)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 11:00-14:00, Τρ, Πε, Πα 18:00-21:30, Σα 11:00-15:00
Διάρκεια: 09/09-15/11/10 Εγκαίνια: 09/09, 20.00
Συνδιοργάνωση: Donopoulos International Fine Arts / ΜΦΘ

The Last Things David Moore (UK)
Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης (Μ. Ανδρόνικου 6, τηλ. 2310 830.538)
Ώρες λειτουργίας: Δε 13.30-20.00, Τρ-Κυ 08.00-20.00
Διάρκεια: 20/07-30/09/10
Με την υποστήριξη των: Βρετανικού Συμβουλίου, Arts Council England, UH Galleries, University of Hertfordshire, Belfast Exposed, Wolverhampton Art Gallery, Arts council of Northern Ireland

Aeroimpressionism Sergey Yastrzhembskiy (RU)
Παραγωγή: Moscow House of Photography
Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Θεσσαλονίκης (Γρ. Λαμπράκη & Κλεάνθους, τηλ. 2310 425.531)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00, Σα 18.00-21.00, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 17/07-12/09/10
Σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Θεσσαλονίκης και τη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης

Από το Βόσπορο στην Αδριατική: Γάλλοι φωτογράφοι ανακαλύπτουν τα μνημεία των Βαλκανίων 1878-1914
Παραγωγή: Κέντρο Εθνικών Μνημείων/Conciergerie
Σύλληψη-σχεδιασμός έκθεσης: André Guillou, Léon Pressouyre
Οργανωτική Επιτροπή Έκθεσης: Jeanne Beausoleil, Julien Chiappone-Lucchesi, Βαγγέλης Ιωακειμίδης, Μαρία Καμπούρη-Βαμβούκου, Anne-Claire Noël
Σκηνογραφία: Ράνια Σταματάκη, Άκης Ταλιαδώρος
Ροτόντα
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Κυ 08.00-19.00
Διάρκεια: 28/05-15/09/10 Εγκαίνια: 28/05, 20.00
Υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης και του Γενικού Προξενείου της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη
Συνδιοργάνωση: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, 9η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης, Τμήμα Αρχιτεκτονικής του ΑΠΘ, ΜΦΘ
Με την υποστήριξη της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης, του Ελληνογαλλικού Εμπορικού & Βιομηχανικού Επιμελητηρίου και του TV5MONDE.

Signs of time. Neghev and the Dead Sea Bruna Biamino (ΙΤ)
Συντονισμός έκθεσης: Αφροδίτη Οικονομίδου
Courtesy: Ermanno Tedeschi Gallery
Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης (Αγίου Μηνά 13, τηλ. 2310 250.406)
Ώρες λειτουργίας: Κυ, Τρ, Πα: 11:00-14:00 Τε, Πε: 11:00-14:00 & 17:00-20:00
Διάρκεια: 29/04-06/06/10 Εγκαίνια: 29/04, 19:00
Συνδιοργάνωση: ΕΜΘ / ΜΦΘ
Υποστήριξη: Ισραηλιτική Κοινότητα και Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης
Με την ευγενική χορηγία της Alitalia

Art Places Δήμητρα Ερμείδου (GR)
Frozen Ιωάννα Φωτιάδου (GR)
Kalfayan Galleries, Αθήνα – Θεσσαλονίκη (Προξένου Κορομηλά 43, τηλ. 2310 225.523)
Ώρες λειτουργίας: Δε, Τε, Σα 10.00-15.00, Τρ, Πε, Πα 10.00-14.30, 18.00-21.00
Διάρκεια: 27/04-29/05/10 Εγκαίνια: 27/04, 20.00
Συνδιοργάνωση: Kalfayan Galleries, Αθήνα – Θεσσαλονίκη / ΜΦΘ

Le monde voilé Ralph Samuel Grossmann (FR)
Donopoulos International Fine Arts (Πολυχώρος Μύλος, Ανδρέου Γεωργίου 56, τηλ.2310 552.633)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 11:00-14:00, Τρ, Πε, Πα 18:00-21:30, Σα 11:00-15:00
Διάρκεια:27/04-13/06/10 Εγκαίνια: 01/05, 18.30-20.30
Συνδιοργάνωση: Donopoulos International Fine Arts / ΜΦΘ

Land Ends Παύλος Φυσάκης (GR) – Γκαλερί Β
Συμπαραγωγή: ΜΦΘ / Νορβηγική Πρεσβεία/ Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών / Lightroom projects
Locus Loci Aafke Holwerda (NL), Χρήστος Αποστολάκης, Βασίλης Γεροντάκος, Αγγελική Μαλακασιώτη, Σούλα Παλέντζα, Μαρία Πασχαλίδου, Όλγα Στεφάτου, Λύντια Χρόνη – Γκαλερί Γ
Sanalika Αλέξανδρος Αβραμίδης (GR) – Αίθουσα 1
The invisible wall line Νίκος Πηλός (GR) – Ξυλουργείο
Χορηγός έκθεσης: Περιοδικό ‘Κ’- Εφημερίδα Καθημερινή
Still Lives Leah Tepper Byrne (CA) – Αίθουσα 2
Homeland Serkan Taycan (TR) –  Αίθουσα 3
The Archaeology of Absence Manas Bhattacharya & Madhuban Mitra (IN) – Βαγόνι Ταχυδρομείο
Search for landscapes Vesna Pavlović (SB) – Βαγόνι Orient Express
SONY World Photography Awards 2010 – προβολή
Μετρό/Αυτοπορτρέτα – προβολές του φωτογραφικού εργαστηρίου μονάδας απεξάρτησης 18 Άνω Με την υποστήριξη του ΕΜΣΤ
Μύλος (Πολυχώρος Μύλος, Ανδρέου Γεωργίου 56, τηλ. 2310 551.836)
Ώρες λειτουργίας: Τρ, Τε, Πε 11:00-14:00, 18.00-21.00 Πα, Σα, Κυ 12.00-21.00
Διάρκεια: 27/04- 31/07/10 Εγκαίνια: 01/05, 18.30-20.30
Συνδιοργάνωση: Μύλος / ΜΦΘ

Thessaloniki Skies: Images of a utopia above the city Christian Demare (FR)
Le Serpent, le Dragon et les Ailes Geneviève Hofman (FR)
Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (Λ. Στρατού 2Α, τηλ. 2310 821.231)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 11.00-13.00, 18.00-21.00, Σα 11.00-13.00
Διάρκεια: 26/04- 15/05/10 Εγκαίνια: 27/04, 19.30
Υποστήριξη: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης /Γενικό Προξενείο της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη

Execution Squares Hrair Sarkissian (SY)
Courtesy: Kalfayan Galleries, Αθήνα-Θεσσαλονίκη
Το τελευταίο τείχος Carlo Bevilacqua (IT)
Παραγωγή: XTV Productions, σε συνεργασία με NABA
Τα Ενδότερα Πηνελόπη Μανουσάκη (GR)
Franz Kafka «Το κτίσμα» Παναγιώτης Λάμπρου (GR) – προβολή
Μισές Δουλειές Ιωάννα Φωτιάδου (GR) – προβολή
Γεντί Κουλέ (Επταπύργιο)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Κυ 08.00-19.00
Διάρκεια: 26/04-31/07/10 Εγκαίνια: 30/04, 20.30
Σε συνεργασία με την 9η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης

Μετοίκησις Λίζη Καλλιγά (GR)
Επιμέλεια: Συραγώ Τσιάρα, Χριστίνα Πετρηνού
Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης (Αποθήκη Β1, Λιμάνι, τηλ. 2310 546.683)
Ώρες λειτουργίας: Τρ, Τε, Πα, Σα, Κυ 10.00-18.00, Πε 10.00-21.00
Διάρκεια: 24/04-05/06/10 Εγκαίνια: 24/04, 13.00
Διοργάνωση: Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης /ΚΜΣΤ

Οι μαρμαροτεχνίτες της Ακρόπολης Βασίλης Βρεττός (GR)
Επιμέλεια: Λουίζα Καραπιδάκη
Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης – Αίθουσα Εκπαιδευτικών προγραμμάτων (Μ. Ανδρόνικου 6, τηλ. 2310 830.538)
Ώρες λειτουργίας: Δε 10.30-17.00, Τρ-Κυ 08.00-15.00
Διάρκεια: 23/04-15/06/10 Εγκαίνια: 24/04, 19.30
Συνδιοργάνωση: ΑΜΘ / ΜΦΘ
Με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ιωάννου Φ. Κωστόπουλου και τη συνεργασία των Εκδόσεων Άγρα

Τόπος-Πτυχές του Χώρου Νίκος Μάρκου (GR)
Παραγωγή: ΜΦΘ
Niemandsland Inge Rambow (DE)
Σε συνεργασία με την DZ Bank και το Studio Rambow
Υποστήριξη: Goethe Institut Θεσσαλονίκης
Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης (1ος όροφος, Αποθήκη Α, Λιμάνι, τηλ. 2310 566.716)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 11.00-18.00, Σα 11.00-22.00, Κυ 11.00-20.00
Διάρκεια: 29/04- 08/10/10 Εγκαίνια: 30/04, 21.00

Ellinikon (video) Luke Damrosch (US), Chris Kuklis (US), Astrid Steiner (AUS), Αλέξανδρος Λαμπροβασίλης (GR)
In my lands Vittorio Mortarotti (IT) – προβολή
Déjà vu Δημήτρης Κοιλαλούς (GR) – προβολή
Το νερό που δεν κοιμάται Θεόδωρος Τέμπος(GR) – προβολή
Returning to the land Christian Ureta (CL) – προβολή
Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης – Αίθουσα Μ. Ανδρόνικος (Μ. Ανδρόνικου 6, τηλ. 2310 830.538)
Ώρες λειτουργίας: Δε 13.30-20.00, Τρ-Κυ 08.00-20.00
Διάρκεια: 21/04-01 /09/10 Εγκαίνια: 24/04, 19.30

Άχρονη χώρα Αχιλλέας Τηλέγραφος (GR)
Les Passeurs Marin Hock (BE)
Slices of life Martijn Peters (NL)
38 Δευτερόλεπτα Παναγιώτης Τομαράς (GR)
Goethe-Institut (Βασιλίσσης Όλγας 66, τηλ. 2310 889.610)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 10.00-14.00, 17.00-21.00, Σα 10.00-14.00
Διάρκεια: 20/04-04/05/10 Εγκαίνια: 27/04, 19.00

Brilliant city Inger Lise Rasmussen (DK)
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Δανίας
Μανάμα Γιάννης Χατζηασλάνης (GR)
Στοά Μπεζεστένι (Βενιζέλου 33)
Ώρες λειτουργίας: Δε, Τε, Σα 09.00-15.00, Τρ, Πε, Πα 09.00-14.00, 17.00-21.00
Διάρκεια: 20/04-30/05/10 Εγκαίνια: 13/05, 19.00
Σε συνεργασία με την 9η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης και τους Ιδιοκτήτες της Στοάς Μπεζεστένι

Cemetery: After Death Shape Χαράλαμπος Πολιτάκης (GR)
WBoxes Χριστόφορος Δουλγέρης (GR)
The Birdman Jacquie Maria Wessels (ΝL)
Farewell from S. Karolina Miller (PL)
Nocturno Σπύρος Στάβερης (GR)
Επιμέλεια: Ρενάτα Κωνσταντίνου / LIGHTROOM Projects
Συνδιοργάνωση: LIGHTROOM Projects / ΜΦΘ
Χορηγός εκτυπώσεων έκθεσης: Εργαστήριο ΕΙΔΩΛΟ, Aθήνα / www.idololab.gr
Ενδιάμεσοι χώροι
Παναγιώτης Φωτιάδης (GR)
Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Θεσσαλονίκης (Γρ. Λαμπράκη & Κλεάνθους, τηλ. 2310 425.531)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00, Σα 18.00-21.00, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 20/04-09/05/10 Εγκαίνια: 28/04, 20.00
Σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Θεσσαλονίκης και τη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης

Εσωτερικός κόσμος – Χίος Στρατής Βογιατζής (GR)
Μεταίχμιο Μαρίλη Παπαδοπούλου (GR)
Λουτρά Παράδεισος (Εγνατία-Αριστοτέλους, τηλ. 2310 226.931)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Κυ 08.00-19.00
Διάρκεια: 19/04-30/05 Εγκαίνια: 28/04, 19.00
Σε συνεργασία με την 9η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης

Λεωφόρος ΝΑΤΟ Δημήτρης Μιχαλάκης (GR)
Επιμέλεια: Ρενάτα Κωνσταντίνου – Lightroom projects
Χορηγός έκθεσης: Περιοδικό ‘Κ’- Εφημερίδα Καθημερινή
Βιβλιοπωλείο-Γκαλερί Ιανός (Αριστοτέλους 7, τηλ. 2310 276.447)
Ώρες λειτουργίας: Δε-Πα 8.30-21.00, Σα 8.30-18.00
Διάρκεια: 19/04-15/05, Εγκαίνια: 20/04, 19.00
Συνδιοργάνωση: Βιβλιοπωλείο-Γκαλερί Ιανός / ΜΦΘ

Ταπεινός Παράδεισος Ευγενία Κουμαντάρου (GR)
The American Resting Place Reid Yalom (US)
Σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Άγρα
Μια Χαραυγή στη Δύση της Αλέξανδρος Βρεττάκος (GR)
Δημοτική Πινακοθήκη (Βίλα Μορντώχ, Βασ. Όλγας  162 και 25ης Μαρτίου γωνία, τηλ. 2310 425.531)
Ώρες λειτουργίας: Τρ-Πα 10.00-14.00, 18.00-21.00, Σα 18.00-21.00, Κυ 10.00-14.00
Διάρκεια: 17/04-14/05/10 Εγκαίνια: 24/04, 18.00
Σε συνεργασία με τη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης

E-series Tarek Al-Ghoussein (PS)
Courtesy: Kalfayan Galleries, Αθήνα-Θεσσαλονίκη
The space between us Sarah Van Marcke (ΒΕ)
Courtesy: Outlandish Photography
Unsettled Isabelle Pateer (NL)
Γενί Τζαμί (Αρχαιολογικού Μουσείου 30, τηλ. 2310 857.978)
Ώρες λειτουργίας: Τρ -Πα 10:00-14:00 & 18:00-21:00, Σα 18:00-21:00, Κυ 10:00-14:00
Διάρκεια: 16/04-07/05/10 Εγκαίνια: 29/04, 20.30
Σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Θεσσαλονίκης

Panorama Theme by Themocracy